بارانی ترین و کم باران ترین استان های کشور.

بررسی داده های مرکز ملی خشکسالی نشان می دهد که از ابتدای اکتبر ، حدود 32 میلی متر باران در کشور داشته ایم که سهم برخی از استان ها بیشتر از میزان بارندگی و سهم برخی دیگر از استان ها بوده است. خیلی کم بود

براساس مجله دوستدار محیط زیست ، از ابتدای سال آبی ، سه استان گیلان ، مازندران ، کهگیلویه و بویراحمد به ترتیب بارانی ترین استانهای کشور بوده اند. طبق اعلام مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ، اگرچه از ماه اکتبر تاکنون 195 میلی متر باران در استان گیلان داشته ایم و این استان طی دو ماه گذشته پر باران ترین استان کشور بوده است ، اما آمار نشان می دهد میزان بارندگی در این استان بالاتر از حد متوسط ​​است. حالت عادی 25٪ کمتر بود. از سوی دیگر میزان بارندگی در استان گیلان نسبت به سال گذشته 33 درصد کاهش یافته است.

در نتیجه ، میزان بارندگی در استان مازندران 5/173 میلی متر گزارش شده است که نسبت به بلند مدت 5 درصد افزایش نشان می دهد ، اما در مقایسه با سال گذشته 38 درصد کاهش داشته است.

بارش از اوایل ماه اکتبر در استان کهگیلویه و بویراحمد که یکی از مرطوب ترین استان های کشور است 89.5 میلی متر بوده است که 12٪ بیشتر از متوسط ​​بلند مدت است. میزان بارندگی سال گذشته 13 درصد کمتر بود.

کاهش قابل توجه بارندگی در سه استان کشور

از سوی دیگر ، از ابتدای مهر ماه ، میزان بارندگی در سه استان هرمزگان ، سیستان و بلوچستان و خراسان شمالی نسبت به میانگین بلند مدت کاهش چشمگیری داشته است ، بنابراین دیروز (5 آذر) بارندگی در هرمزگان 60٪ ، در سیستان و بلوچستان 48٪ درصد و در خراسان شمالی 35٪ کمتر از حد نرمال اعلام شده است.

اطلاعات مرکز ملی خشکسالی نشان می دهد که استان سیستان و بلوچستان کم بارش ترین استان طی دو ماه گذشته بوده است. بارش در این استان 3.8 میلی متر گزارش شده است که حدود 4٪ کمتر از متوسط ​​بلند مدت است.

پس از استانهای سیستان و بلوچستان ، استانهای هرمزگان و یزد کمترین استانهای بارانی را در طول سال آبی جاری ثبت کردند.

در همین حال ، بارندگی در 18 استان کشور کمتر از حد نرمال بوده است که مدل های اقلیمی پیش بینی می کنند بارش کم در ایران در ماه های آینده نیز ادامه داشته باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *