امکان پیش بینی سیل و سرمازدگی در مراکز جمعیتی و سیلاب های کشور.

رئیس پژوهشکده علوم هواشناسی و جوی سازمان هواشناسی ضمن اشاره به راه اندازی سامانه های هشدار سیل نسل چهارم در تهران گفت: این سامانه ها به تدریج در سایر مناطق جمعیتی و مستعد سیل کشور راه اندازی می شوند. حداکثر پنج روز قبل از وقوع آن وجود دارد.

مهدی رهنما در مصاحبه با مجله دوستانه محیط زیست ، با اشاره به اینکه سیل یکی از جدی ترین وقایع طبیعی است که جوامع بشری را تهدید می کند ، اظهار داشت: سیلهای مکرر در دهه های اخیر باعث حمله بیشتر مناطق کشور شده است که به صورت دوره ای و سیل های مخرب و تلفات جانی و مالی سیل به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از شهرها ، روستاها ، تاسیسات صنعتی و کشاورزی ، مناطق مسکونی و … در کشور در معرض خطر سیل قرار دارند. از طرف دیگر ، رشد بی رویه شهرها ، عدم توجه کافی به محیط های مستعد سیل تخریب محیط زیست توسط انسان و از طرف دیگر ، تغییر اقلیم از جمله عوامل جدی و تأثیرگذار در وقوع سیل است ، که شدت آن را افزایش می دهد. و فرکانس و میزان آسیب آن. سیلاب هایی که در دهه آخر مارس 2017 و آوریل 2017 در کشور رخ داده گواه این ادعاست.

لزوم تغییر نگرش در برخورد با بلایای طبیعی کاملاً مشهود است

رهنما ادامه داد: اگرچه روش های مختلفی برای کنترل رویدادهای طبیعی و محافظت از محیط زیست در برابر سیلاب به کار گرفته می شود و تا حدی نیز م workثر است ، اما به دلیل پیچیدگی و روابط داخلی سیستم های طبیعی ، نیاز به تغییر نگرش در مقابله با بلایای طبیعی است کاملاً واضح است. ” است. به عنوان مثال ، رویکرد افزایش سطح ایمنی برای محافظت از جان انسانها در برابر خطرات طبیعی مطابق با رویکرد سازگاری با طبیعت ، اتخاذ یک دیدگاه جامع از رابطه انسان و طبیعت و تلاش برای استفاده از امکانات و بهبود زیرساخت ها با یک محیط زیست دیدگاه آخرین رویکرد در برابر سیل است. توسط جوامع علمی پیشنهاد شده است.

به گفته مدیر پژوهشگاه هواشناسی و علوم جوی سازمان هواشناسی ، بر اساس این رویکرد جدید ، پدیده سیل با وجود همه پیچیدگی ها قابل بررسی و شناسایی است و می توان برای کنترل و کاهش خسارت آن راه حل های مناسب جستجو کرد. و حتی بهره برداری اقتصادی. این راه حل ها به عنوان “مدیریت جامع سیلاب” شناخته می شوند.

رونمایی از سیستم های هشدار دهنده سیل نسل چهارم

وی در ادامه ضمن اشاره به اینکه چندی پیش از فاز دوم سامانه پیش‌بینی و هشدار سیل، برف و یخبندان در شهر تهران رونمایی شد، تصریح کرد: این سامانه که توسط پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو طراحی و تولید شده از نوع سامانه‌های هشدار سیل نسل چهار است. این نسل از سامانه‌های هشدار می‌توانند که حداقل سه تا پنج روز قبل از زمان رخداد سیل، امکان وقوع و مشخصه‌های سیل که شامل کلیه‌ موارد مورد نیاز مدیریت و هشدار سیل می شود را پیش بینی و به‌روز رسانی کنند.

رهنما افزود: پیش‌بینی هیدروگراف سیل، مکان و زمان وقوع آن، دبی حداکثر سیل و حجم سیلاب ازجمله مهمترین خروجی‌های سامانه‌های هشدار سیل نسل چهار است.

امکان پیش بینی سیل سه تا پنج روز قبل از وقوع آن

رئیس م Instituteسسه تحقیقات هواشناسی و علوم جوی سازمان هواشناسی در ادامه تفاوت بین سیستم های هشدار دهنده سیل نسل های قبلی و نسل چهارم را توضیح داد: تفاوت اصلی این نسل از سیستم های هشدار دهنده سیل از نظر زمان هشدار در تعداد کم نتایج و صحت پیش بینی. اولین و دومین زمان پیش بینی بسیار کم و براساس بارندگی در حوضه آبریز بود. همچنین ، سیستم سیلاب نسل سوم ویژگی های سیل را از نظر کیفی پیش بینی کرد ، در حالی که سیستم طراحی شده برای دره های تهران بر اساس آخرین فن آوری ها در زمینه پیش بینی عددی هوا است و می تواند از سه تا پنج روز قبل سیل را پیش بینی کند و زمان معقولی را برای دستگاه های مربوطه برای مدیریت سیل و نشان دادن واکنش های اضطراری.

وی با بیان اینکه ارزیابی عملکرد نتایج سیستم هشدار دهنده سیلاب نسل چهارم دارای دقت پیش بینی 70٪ در دوره گرم سال و 85٪ دقت در دوره سرد سال است ، گفت: هشدار سیل نسل چهارم سیستم ها به تدریج در استان های دیگر رونمایی می شوند.

راه اندازی سیستم های جدید هشدار دهنده سیل در مناطق پرجمعیت و مستعد سیل کشور

به گزارش رهنما ، با حمایت سازمان هواشناسی ، طراحی و ایجاد سیستم هشدار دهنده سیل در کشور شامل مراکز جمعیتی و جاری شدن سیل در کرخه ، کارون ، دز ، قمرود ، اترک ، جاجرم ، کلشور ، حوضه های گلستان و سیلاب حوضه در استان گیلان. دستور کار تعیین شده است و طبق برنامه ، این سیستم در تابستان 1400 عملیاتی می شود.

رئیس پژوهشکده علوم هواشناسی و جوی سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه سیستم هشدار سیلاب نسل چهارم همچنین قادر است پدیده های هواشناسی را پیش بینی کند ، ادامه داد: مقیاس های دهه را می توان به کمتر از یک ساعت تقسیم کرد ، بنابراین طیف وسیعی از فناوری ها برای پیش بینی این پدیده ها مورد نیاز است.

امکان پیش بینی یخبندان و یخبندان با سیستم جدید هشدار دهنده سیل

وی افزود: با توجه به دستاوردهای پیش بینی عددی هوا و سیستم هشدار سیل نسل چهارم ، می توان برای برخی از پدیده ها مانند یخبندان ، بارش برف و یخبندان نقشه خطر را پیش بینی و تهیه کرد. در حال حاضر با استفاده از قابلیت های سیستم هشدار سیل نسل چهارم ، پیش بینی نقشه های یخ زدگی و بارش برف برای شهر تهران طراحی و اجرا شده است.

رهنما در پایان ضمن اشاره به اینکه نتایج و دستاوردهای این سیستم در اختیار مدیران و کارشناسان سازمان پیشگیری و مدیریت بحران استان تهران قرار گرفته است ، گفت: در شرایط بحرانی نتایج سیستم هشدار سیل برای بحران سازمان مدیریت و سایر سازمانهای مرتبط. ” فرستاده خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *