اظهار نظر معاون وزیر جنگلداری در مورد نصب تله کابین در منطقه ثبت جهانی”هیرکانی”

معاون امور جنگل ها در سازمان جنگل های جهانی ، به دنبال پیگیری دستگاه های مختلف برای نصب تله کابین در برخی از هیرکانی های ثبت جهانی ، گفت: “در حال حاضر ، ما صریحاً نمی توانیم بگوییم که ما با این امر موافق هستیم یا مخالف.” جنگل ها

در حالی که بخشی از جنگل های هیرکانی بیش از یک سال است که در سطح جهانی ثبت شده است ، طبق مجله دوستدار محیط زیست ، جستجو برای تله کابین در منطقه ثبت جهانی ، معروف به میراث انسانی ، ادامه دارد. تعدادی از کارشناسان و مقامات هشدار داده اند که در صورت وقوع چنین اتفاقی ، ممکن است این جنگل ها از فهرست میراث جهانی یونسکو خارج شوند.

موضوع نصب تله کابین در جنگل های کبودوال استان گلستان موضوع جدیدی نیست و حتی قبل از ثبت جهانی برخی از این جنگل ها ، تعدادی از آژانس ها از جمله شهرداری علی آباد کتول اجرای طرح گردشگری را دنبال کردند و نصب را دنبال کردند ماشین های تله کابین در پارک جنگلی کبودوال نصب تله کابین در این جنگل های بکر هیرکانی با مخالفت روبرو شد و قرار بود با ایجاد تغییرات و بررسی مجدد شرایط ، در این طرح تجدید نظر شود.

در این میان ، ظاهراً ثبت جهانی بخشی از جنگل های هیرکانی – از جمله سایت تله کابین وال کابل – ظاهراً بحث را خاتمه داد و تصور می شد که ثبت جهانی هیرکانی نصب تله کابین را از بین می برد ، اما اکنون بیشتر بیش از یک سال پس از ثبت 310،000 هکتار از جنگلهای هیرکانی در فهرست یونسکو عبور می کند ، جایی که دستگاههای مختلف برای راه اندازی تله کابین در پارک جنگلی کبودوال غفلت نشده است. رضا بیانی ، معاون امور جنگل های سازمان جنگل ها ، پیش از این به یک مجله دوستدار محیط زیست گفته بود که برای نصب تله کابین در جنگل های ثبت شده هیرکانی فشار وجود دارد. با این حال ، این 310،000 هکتار به عنوان میراث انسانی به ثبت رسیده است و ما باید نه تنها در قبال کشور خود ، بلکه در قبال جهان در قبال خساراتی که به ما وارد می شود مسئول باشیم.

از سوی دیگر ، عباسعلی نوبخت – معاون امور جنگل سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور – در مصاحبه با یک مجله دوستدار محیط زیست گفت: “این داستان از دو جنبه قابل بررسی است.” اولاً ، پارک های جنگلی دارای قوانینی ، توصیف خدمات و دستورالعمل هایی هستند که باید مطابق آنها مدیریت شوند و هیچ سلیقه ای در این زمینه یافت نمی شود.

وی ادامه داد: از طرف دیگر ، وقتی مکانی در سطح جهانی ثبت می شود ، محدودیت هایی دارد که نمی توان از آنها چشم پوشی کرد ، بنابراین ، کارشناسان و ارگان های مختلف از جمله شورای عالی جنگل ، وزارت میراث فرهنگی و … باید این مورد را بررسی کنند نظر نهایی خود را صادر و اعلام کنند.

به گفته معاون امور جنگل های سازمان جنگل ها ، نیاز به مطالعات و مطالعات بیشتر در این زمینه وجود دارد که هم اکنون توسط آژانس های مختلف در حال انجام است و تاکنون مجوز نصب تله کابین صادر نشده است.

نوبخت در پاسخ به این سوال مجله دوستدار محیط زیست که آیا معاون وزیر جنگل های سازمان جنگل ها مخالف نصب تله کابین در جنگل های هیرکانی ثبت جهانی است یا خیر؟ وی گفت: “مگر اینکه کمیته های فنی حفاظت از جنگل و شورای عالی جنگل نظر قطعی در این باره داشته باشند ، صریحاً نمی توانیم بگوییم که با آن مخالفیم یا با آن موافق هستیم.”

طبق مجله سازگار با محیط زیست ، طبق نقشه های موجود ، 9 برج از 27 برج تله کابین وال وال در منطقه ثبت شده هیرکانی واقع شده است و اگر این 9 برج در این منطقه واقع شود ، ثبت جهانی جنگل های هیرکانی در لیست یونسکو قطعاً دشوار خواهد بود. خواهد بود.

انتهای پیام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *