از کالاهایی که تاثیر مخرب بر محیط‌ زیست ارند عوارض پسماند دریافت می شود

به گفته مدیرکل اداره مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست: لیست کالاهای مشمول مالیات در حال مشخص شدن است و در مرحله اول ، مبالغ به حساب خزانه داری کل واریز می شود.

حسن پسندیده در مصاحبه با مجله دوستانه محیط زیست ، در مورد تبصره 6 قانون بودجه سال 1999 که مربوط به جمع آوری عوارض کالاهایی است که مصرف آنها منجر به تولید زباله های مضر برای محیط زیست می شود ، صحبت کرد: دستورالعمل های اجرایی این قانون حدود سه ماه پیش در هیئت وزیران تصویب و به اطلاعات بخشهای مختلف ، از جمله اداره مالیات ، برنامه و بودجه ، سازمان محیط زیست و وزارت کشور. این نهادها باید با صندوق ملی محیط زیست همکاری کنند تا اقدامات لازم را برای اجرای این قانون انجام دهند.

وی در ادامه خاطرنشان كرد كه سازمان امور مالیاتی از قبل تولیدكنندگان این كالاها را بر اساس لیست كالاهایی كه مشمول عوارض ضایعات هستند ، دریافت كرده و این مبلغ به حساب خزانه داری عمومی واریز شده است: از این رو جلسه برای اولویت بندی هزینه ها انجام شده است. جمع آوری زباله بین مقامات اجرایی انجام می شود. با این وجود ، این منابع مالی پیش بینی شده می تواند صرف ایجاد زیرساخت های مناسب برای مدیریت پسماندهای متداول ، صنعتی و ویژه در تمام نقاط کشور شود.

مدیر کل آژانس مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست در بخشی دیگر از سخنان خود با تأکید بر اینکه با تشدید بیماری Covid 19 در کشور ، اهمیت ساماندهی و ضد عفونی زباله های بیمارستانی دو چندان شده است ، گفت: “بنابراین ، ما بیمارستان ها و مراکز درمانی بیشتری را در کشور کنترل می کنیم. دستور کار ما را مشخص کرد زباله های بیمارستانی عفونی علاوه بر ضدعفونی شدن در محل تولید ، باید به درستی جمع آوری و دفع شوند و شهرداری در این زمینه همکاری خوبی دارد.

پسندید گفت: کارکنان و اپراتورهایی که در زمینه ضدعفونی زباله های بیمارستانی عفونی مشغول به کار هستند نیز آموزش های لازم را در این زمینه دیده اند و هماهنگی های لازم با دستگاه های مختلف برای جلوگیری از شیوع ویروس از طریق زباله ها انجام شده است.

وی گفت: “یكی از چالش های ما در مدیریت پسماند تاج خروج مواد یكبار مصرف مانند ماسك و دستكش در پیاده روها است.” “این می تواند عاملی در گسترش ویروس تاج باشد.”

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه خوشبختانه با اطلاعاتی که ارائه شده ، این عمل آزار دهنده نسبت به روزهای ابتدایی بیماری کاهش یافته است ، گفت: “همه مردم باید به این واقعیت توجه کنند که سهل انگاری و عدم رعایت آنها موارد بهداشتی و گذاشتن ماسک یا دستکش روی راهروها می تواند عاملی در شیوع بیماری باشد و جامعه را تحت تأثیر قرار دهد ، بنابراین همه ما باید از مسئولیت اجتماعی خود در این زمینه آگاه باشیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *