از لاک پشت دریایی گرفته تا ماهی گیتار ؛ تنوع آبی خلیج فارس.

خلیج فارس در امتداد دریای عمان قرار دارد و ما ایرانیان از آن به عنوان یک نماد ملی یاد می کنیم. خلیج فارس یک اکوسیستم نیمه بسته منحصر به فرد است که در مقایسه با سایر دریاهای “مناطق نیمه گرمسیری” از تنوع بسیار زیادی در گونه ها و زیستگاه ها برخوردار است. منطقه خلیج فارس یک آزمایشگاه طبیعی است زیرا دارای شورترین و گرمترین آب در جهان است و یکی از آلوده ترین خلیج ها و اکوسیستم های جهان است.

طبق مجله دوستدار محیط زیست ، خلیج فارس یک اکوسیستمی است که گونه های متنوع آن در شرایط دشوار توانسته اند با هم زنده بمانند ، اما ما واقعاً چقدر در مورد این دریا ، موجودات زنده آن و تهدیداتی که آنها را تهدید می کند ، می دانیم؟ در اینجا 10 نکته در مورد انواع گونه های آبزی خلیج فارس و وضعیت حفاظت آنها آورده شده است.

27 گونه پستاندار دریایی در خلیج فارس و دریای عمان گزارش شده است که ممکن است شامل حدود 10 گونه دلفین ، یک نوع دلفین بدون بال “Purpoys” ، نهنگ قاتل “Orca” ، نهنگ خلبان “Pilot” delfin ” Risso “و یک گونه او از یک قلاب به نام Dugang نام برد که در جنوب خلیج فارس زندگی می کند.

* چندین گونه نهنگ از جمله “نهنگ پهن” ، “نهنگ کوهان” ، “نهنگ باله” ، “نهنگ آبی” و “نهنگ اسپرم” در آبهای دریای عمانی و خلیج فارس گزارش شده است و این گونه ها هستند مهمترین پستانداران دریایی در معرض خطر انقراض در منطقه ما است. با قایق ها کنار بیایید و در تورهای گمشده و تورهای ماهیگیری گیر بیفتید.

* پنج گونه لاک پشت دریایی نیز از گونه های شاخص خلیج فارس محسوب می شوند. دو گونه “لاک پشت سبز” و “لاک پشت پروانه ای عقاب” در سواحل ایران تخمگذاری می کنند. لاک پشت های اسبی صورت در ایران بیشتر دیده می شوند و گونه های بومی محسوب می شوند ، اما گونه های “لاک پشت سبز زیتونی” و “لاک پشت قرمز” و “لاک پشت قرمز” چرم “به عنوان یک مهاجر وارد خلیج فارس می شوند.

* می توان به تنوع پرندگان آبزی و ساحلی خلیج فارس اشاره کرد. کلنی های بزرگ باکلان در سواحل خلیج فارس بزرگترین مستعمرات در منطقه غرب آسیا هستند و “terns” تخم های خود را در جزایر خلیج فارس می گذارند. علاوه بر ترنرها ، چندین گونه پرنده آبزی مانند حواصیل ، پلیکان ، اردک و … یا رپچرهایی مانند “عقاب دریایی” و “شترمرغ” نیز در منطقه خلیج فارس مشاهده می شوند ، که نشانگر تنوع خوب پرندگان آبزی و پرندگان دریایی در منطقه ما.

* بیش از 900 گونه ماهی در منطقه ما گزارش شده است كه 157 خانواده ماهی استخوانی و غضروفی دارند كه بیش از 80 گونه آنها مربوط به ماهی های غضروفی است. ستون فقرات این ماهی ها استخوان و غضروف ندارند. به همین دلیل به آنها ماهی های غضروفی می گویند که شامل 46 گونه کوسه ، چهار گونه شمشیر ماهی ، شش گونه گوش ماهی (گیتار ماهی) و 28 گونه ماهی سفره است. متأسفانه ماهیان غضروفی منطقه ما از وضعیت خوبی برای حفاظت برخوردار نیستند و گونه هایی در معرض خطر انقراض هستند.

* چهار گونه کوسه و سه گونه شمشیر ماهی ، دو گونه ماهی گیتار و سه گونه ماهی سفره به طریقی که سالهاست مشاهده نشده در معرض خطر جدی قرار دارند. 17 گونه کوسه در معرض خطر انقراض و 17 گونه در معرض خطر انقراض قرار دارند و 12 گونه دیگر نزدیک به خطر است ، همچنین 17 گونه گنجشک در معرض خطر و 13 گونه بسیار آسیب پذیر هستند.

* به دلیل رشد کم و تولید مثل کم ، جمعیت ماهی غضروفی در حال کاهش است. با وجود ممنوعیت صید این ماهی ها ، روند کاهش جمعیت همچنان ادامه دارد.

* “کوسه نهنگ” یا “کولی کر” یکی از بزرگترین ماهی های جهان است و در خلیج فارس زندگی می کند. این حیوانات آبی 100 ساله است و به 14 متر طول می رسد و منطقه خلیج فارس یکی از مهمترین زیستگاههای این گونه در شمال غربی اقیانوس هند است. ماهی مرجان گوبی با طول 2 سانتی متر کوچکترین ماهی در خلیج فارس است.

* انواع پلانکتون ها ، انواع پلانکتون ها ، کرم های لوله ای ، شقایق های دریایی ، خارپشت دریایی و 9 گونه مار دریایی از دیگر گونه های آبزیان خلیج فارس است.

* تنوع زیستی خلیج فارس نشان می دهد این منطقه دریایی خاصی است اما متأسفانه بیشترین میزان استخراج از دریا ، ریزش رسوبات برای ساخت جزایر مصنوعی و توسعه سواحل در قسمت جنوبی خلیج فارس را شاهد هستیم. بعلاوه ، 90٪ نیروگاه های نمک زدایی جهان در منطقه خلیج فارس واقع شده است که به دلیل افت تلخ آب و فاضلاب ، شوری دریا را افزایش می دهد. سالانه بیش از 55000 کشتی نفتی ، تجاری ، ماهیگیری و نظامی در این دریا حرکت می کنند و آن را به یکی از شلوغ ترین مناطق جهان تبدیل می کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *