احیای تالاب هامون باید طبق برنامه انجام شود / سد سازی از ورود آب به تالاب جلوگیری می کند.

سیستان و بلوچستان ، معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست گفت: معیشت جایگزین ساکنان تالاب هامون و تحقیقات اقلیمی در این منطقه پروژه های در حال انجام با همکاری سایر سازمان ها و موسسات است. یکی از آنها اجرای و بازیابی تالاب هامون با شدت بیشتری مطابق با برنامه تعیین شده است.

احمد لاهیجان زاده در جلسه کارگروه احیای تالاب هامون که با حضور معاون استاندار و مسئولان دستگاه های مرتبط با تالاب در سیستان و بلوچستان برگزار شد ، اظهار داشت: طی سال گذشته 5 سفر به استان سیستان و بلوچستان به دلیل اهمیت اهداف زیست محیطی در این استان من تالاب ها و آبهای داخلی و ساحلی داشته ام و مهمترین برنامه های اجرایی و مطالعاتی را از نزدیک بررسی کرده ام.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست افزود: سفرهای یاد شده در خصوص بازدید از تالاب ها و برنامه های در دست اجرا از جمله لایروبی ، حفر کانال ، قرق زدن و اجرای برنامه های عملیاتی در تالاب اهمیت مسائل زیست محیطی را نشان می دهد. این استان در سازمان حفاظت محیط زیست است.

وی ادامه داد: در دو سال گذشته میزان بارندگی و ورودی آب به تالاب هامون در مقایسه با دهه گذشته بسیار بیشتر بوده و در این مدت ظرفیت آب دو برابر شده است که نمی تواند مبتنی بر احیای تالاب هامون باشد ”

وی خاطرنشان کرد: سد سازی از ورود آب به تالاب هامون جلوگیری کرده و مشکلاتی را برای آن ایجاد می کند و بر این اساس ورود حق آبه از محل چاه نیمه باید برنامه ریزی و طبق برنامه دقیق و مدون انجام شود. و بر اساس نیازهای تالاب است. بودن.

لاهیجان زاده گفت: ایجاد تشکل های غیر دولتی فعال ، ارتباط نزدیک با ذینفعان در تالاب هامون و پیگیری موضوع از طریق کارگروه های تخصصی و کمیته ها و آموزش جوامع محلی برای درک صحیح از تالاب هامون از دیگر اولویت های اساسی این برنامه است. احیای تالاب هامون.

در این جلسه وحید پورمردان مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان و دبیر کارگروه حفاظت و احیای تالاب هامون گفت: تالاب هامون یکی از دغدغه های اصلی اداره کل و سازمان حفاظت محیط زیست و چندین برنامه شامل مطالعات دقیق و برنامه های دقیق برای چندین سال است که توانبخشی و کاهش اثرات خشکسالی است ، از جمله پروژه های لایروبی برای کنترل ورودی آب به بستر تالاب هامون و نقاط مهم مرکز گرد و غبار ، و این یک پروژه طولانی مدت تا زمان مرمت کامل تالاب هامون. این امر در تغییر روش استفاده از تالاب و استفاده از روشهای جایگزین معیشت است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *