احتمال وقوع رگبار و رعد و برق در شهرهای غربی ایران

سازمان هواشناسی از فردا (۱۵ آبان ) در مورد رعد و برق در غرب کشور هشدار داده است.

به گزارش مجله محیط زیست ، سازمان هواشناسی هشدار زرد صادر کرده است: از فردا (۱۵ آبان ) در استان های آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی ، نیمه غربی کردستان و کرمانشاه رعد و برق ، وزش باد موقت و کاهش دما رخ می دهد. نیمه شمالی ارتفاعات ایلام ، اردبیل و زنجان پیش بینی شده و این وضعیت جوی تا روز شنبه ( 17 آبان) ادامه دارد.

در این شرایط جوی بارش در استان های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی از پنجشنبه (۱۵ آبان ماه) و در سایر مناطق از جمعه (۱۶ آبان ماه) قابل پیش بینی است بنابراین احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه ها، احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده ها و احتمال برخورد صاعقه در استان های جنوبی وجود دارد و سازمان هواشناسی نسبت به خودداری از اتراق در کنار مسیل ها، احتیاط در صعود به ارتفاعات و احتیاط در تردد جاده ای توصیه می کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ دیگری با اشاره به وضعیت جوی استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان ارتفاعات کرمانشاه آورده است: در این شرایط جوی ارتفاعات اذربایجان غربی همراه با بارش برف پیش بینی می شود و در مناطق همراه با بارش باران احتمال آسیب به محصولات کشاورزی وجود دارد.

این سازمان برای استان آذربایجان شرقی تسریع در برداشت سیب و انتقال به انبارها بویژه در شهرستان مراغه، پوشش دهی جایگاه های تهیه کشمش بویژه در شهرستان ملکان، در استان آذربایجان غربی تسریع در برداشت چغندر قند و ذرت علوفه ای، در استان کردستان تسریع در برداشت سیب زمینی و انار و انتقال به انبار و در استان کرمانشاه تسریع در برداشت انار و انتقال به انبار توصیه می کند.

سازمان هواشناسی در سومین هشدار زردرنگ خود آورده است: افزایش سرعت باد و ارتفاع موج بین یک تا ۱.۵ متراز فردا شب (۱۵ آبان ماه) تا اواخر وقت جمعه (۱۶ آبان ماه) در غرب و نواحی شمال غرب خلیج فارس و مناطق دور از ساحل شمالی پیش بینی می شود.

بر اثر حاکمیت این شرایط جوی احنمال پاره شدن تورهای صیادی، غرق شدن قایق های کوچک و شناورهای سبک وجود دارد بنابراین نسبت به احتیاط در تردد با قایقهای سبک و تفریحی و انجام فعالیت شیلاتی توصیه می شود.

هنگامی که سازمان هواشناسی هشدار زرد صادر می کند ، به این معنی است که پدیده های جوی رخ می دهد که می تواند در سفر و فعالیت های روزمره تداخل ایجاد کند. این هشدار برای افزایش آگاهی عمومی صادر شده است تا بتواند آنها را برای مقابله با پدیده های جوی که حدی شدیدتر از حد معمول هستند آماده کند. از طرف دیگر ، مقامات از این هشدارها مطلع هستند تا در صورت لزوم در مورد تدابیری اندیشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *