آیا می دانید ششمین عامل مرگ زودرس چیست؟

آلودگی هوا با ذرات میکروسکوپی کمتر از 2.5 میکرون به عنوان ششمین علت اصلی مرگ زودرس در جهان شناخته شده است. علاوه بر این ، این ذرات می توانند تا حد زیادی بر کیفیت اکوسیستم و آب و هوا تأثیر بگذارند.

طبق گزارش مجله دوستدار محیط زیست ، آلودگی هوای شهری یکی از بزرگترین چالش های زیست محیطی بشر و چهارمین علت اصلی مرگ و میر در جهان در قرن 21 است. منابع انرژی به رشد خود ادامه می دهند. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی ، حدود 87٪ از جمعیت جهان در کشورهایی زندگی می کنند که سطح آلودگی هوا بالاتر از حد مجاز است.

طبق مقاله ای که سال گذشته توسط دانشگاه شریف منتشر شد ، وضعیت آلودگی هوا در کشورهای کم درآمد و متوسط ​​- که حدود 80٪ از جمعیت جهان را تشکیل می دهند – از هرجای دیگر در جهان بدتر است و 90٪ مردم در سطوح هشدار دهنده قرار دارند متعجب. بسیاری از کشورهای در حال توسعه مانند چین و هند نیز به دلیل رشد سریع اقتصادی و توسعه شهری دارای آلودگی هوا هستند ، آلودگی هوا زندگی بسیاری از مردم را به خطر انداخته است.

آلاینده های هوا ترکیبی از گازها و ذرات معلق است. ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون تأثیر زیادی بر سلامتی ، بینایی ، اکوسیستم ها و کیفیت آب و هوا دارد ، به طوری که در میان 84 مورد مرگ ، ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون ششمین علت اصلی مرگ زودرس در جهان است. اتفاق افتاده

طبق گفته شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ، عوامل مختلفی در ساخت ذرات معلق نقش دارند. به عنوان مثال ، اجزای شیمیایی کربن آلی ، سولفات ، نیترات ، آمونیوم و کربن به طور معمول در ذرات معلق یافت می شوند ، که بیشتر از ترافیک ، صنعت ، زیست کره و سایر فعالیت های انسانی مانند سوخت های زیست توده و فعالیت های کشاورزی است. بنابراین ، منابع انتشار اولیه ذرات معلق عوامل گسترده و طبیعی هستند و شامل موارد مختلف ناشی از فعالیتهای انسانی است.

براساس این گزارش ، در سطح جهانی ، حدود 25 درصد در حساب های ترافیکی و حدود 15 درصد در فعالیت های صنعتی ، میکرون کمتر از ذرات معلق را تشکیل می دهد. بعلاوه ، مصرف سوخت داخلی 20 درصد تولید ذرات معلق را تشکیل می دهد.

واضح است که تنفس در هوای آلوده باعث افزایش بیماری های مختلف مانند بیماری های مزمن تنفسی می شود و بنابراین امید به زندگی را کاهش می دهد. از طرف دیگر ، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض ریزگردها خطر مرگ زودرس را 6٪ افزایش می دهد. به عنوان مثال در چین بیش از 20 میلیون بیماری تنفسی در 200 میلیون گزارش شده است. همچنین پیش بینی می شود تا سال 2050 تعداد مرگ های ناشی از آلودگی هوا در سراسر جهان به 3/4 میلیون نفر افزایش یابد.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی ، سالانه 7 میلیون نفر بر اثر ماده لکه بینی می میرند. این ذرات وارد ریه ها و سیستم تنفسی می شوند و باعث بیماری هایی مانند سکته مغزی ، بیماری های قلبی ، سرطان ریه ، بیماری انسدادی مزمن ریوی و عفونت می شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *