آشنایی با میکروپلاستیک و اثرات آن

پلاستیک چیزی است که به منظور پوسیدگی آن بیش از 450 سال لازم است و در این مدت صرفاً به دلیل مواد طبیعی به پلاستیک میکرو تبدیل شده است. اینها اکنون در کوه اورست ، بلندترین کوه در جهان یافت می شوند. یک کارشناس محیط زیست با تأکید بر اینکه قوانین ملی مربوط به کاهش تولید و مصرف پلاستیک باید مورد بازنگری قرار گیرد ، بر لزوم کاهش تولید و مصرف پلاستیک تأکید کرد.

براساس مجله دوست دار محیط زیست، ، ایران یکی از 10 کشور برتر پلاستیک خوار در جهان است. کل ایران به طور متوسط ​​روزانه سه کیسه پلاستیکی مصرف می کند که 96٪ آن مستقیم به سطل آشغال می رود. پلاستیک ها ، از جمله کیسه های پلاستیکی ، از نظر ساختار تخریب نمی شوند و صدها سال در محیط باقی می مانند ، مواد شیمیایی به آرامی وارد خاک و آب می شوند و علاوه بر آلاینده ها ، می میرند همچنین قربانی کردن حیوانات. و سپس وارد زنجیره غذایی مردم شوید.

محمد درویش در مصاحبه ای با مجله دوست دار محیط زیست، اظهار داشت که اشیا کوچک پلاستیکی (اشیای پلاستیکی با قطر کمتر از 5 میلی متر) یک اتفاق معمول در زندگی مدرن است. سرطان خون و از دست دادن کیفیت زندگی نه تنها در انسان بلکه در موجودات دیگر در جهان نیز وجود دارد.

این متخصص محیط زیست با بیان اینکه ترکیبات پلاستیکی صدها سال تجزیه نمی شوند و فقط به ذرات کوچک تبدیل می شوند ، افزود: اندازه کوچک میکروسکوپ اجازه می دهد تا این ذرات به راحتی وارد دیواره مویرگی شده و فشار اسمزی خون را افزایش دهند. . “آنها می توانند باعث اختلالات گوارشی شدید شوند و علاوه بر این صدها سال در جنگل زندگی می کنند.

وی گفت: “میکروپلاستیک ها می توانند به عنوان ذرات اصلی تشکیل دهنده قطرات باران استفاده شوند. بنابراین این ایده که قطرات باران یکی از تمیزترین قطرات آب است معنای خود را از دست داده است. اکنون قطرات باران در زندگی صنعتی می توانند به ذرات اسیدی تبدیل شوند.” و حاوی ذرات بسیار خطرناک و سمی است. ذراتی به نام میکروپلاستیک.

درویش هنگام صحبت در مورد راه حل های کاهش و کاهش پلاستیک های میکرو ، گفت: “به منظور کاهش شیوع میکروپلاستیک ، ما باید مصرف جهانی پلاستیک را کاهش دهیم و به محصولات جایگزین سازگار با محیط زیست برویم.”

به گفته این دوستدار محیط زیست ، بسیاری از کشورهای جهان از جمله اتحادیه اروپا ، برخی از کشورهای آفریقا و سنگاپور اقدامات خوبی برای کاهش مصرف و تولید پلاستیک انجام داده اند.

وی ادامه داد: واردات هر نوع پلاستیک به این کشورها ممنوع شده و جریمه های بالایی برای استفاده از پلاستیک در نظر گرفته شده است.علاوه بر این ، در این کشورها به دلیل افزایش قیمت پلاستیک ، هزینه استفاده از پلاستیک بسیار گران شده است ، در حالی که سوپرمارکت ها کیف های پلاستیکی را به صورت رایگان در اختیار مصرف کنندگان قرار دهید. ”آنها این کیف را ندارند اما باید هزینه کیسه های پلاستیکی را پرداخت کنند.

درویش در پایان با اشاره به اینکه استفاده از استراتژی های مختلف می تواند به طور موثر تولید و مصرف پلاستیک را کاهش دهد ، اظهار داشت: مسئولان نقش بسیار مهمی در کاهش تولید و مصرف پلاستیک دارند. “بنابراین لازم است این زمینه در کشور ما به دقت بررسی شود. آئین نامه.

بر اساس مجله دوست دار محیط زیست، ، در ژوئیه سال جاری ، معاون دفتر مدیریت پسماند آژانس حفاظت از محیط زیست پائام جوهکی از تدوین لایحه 12 ماده ای با هدف کاهش مصرف کیسه های پلاستیکی در کشور خبر داد. پیشنهادات این لایحه شامل ممنوعیت تولید کیسه های پلاستیکی نازک و همچنین یک فرصت چند ساله برای تولید صنعتی کیسه های زیست تخریب پذیر است. این لایحه در ماه اوت مورد بازنگری قرار گرفت و قرار است به کمیته زیرساخت کابینه ارسال شود.

حسین آبیری گلپایگانی ، متخصص محیط زیست نیز اظهار داشت: برای کاهش مصرف کیسه های پلاستیکی ، لازم است سیاست های بازدارنده مانند افزایش قیمت کیسه های پلاستیکی و ساخت این موارد به عنوان بخشی از از دامنه عمومی خارج شوید.

بر اساس گزارشی از مجله دوست دار محیط زیست، ، مطالعات زیست محیطی اخیر نشان داده است که آلودگی میکروپلاستیک در برف نزدیک قله بلندترین کوه جهان ، کوه اورست پیدا شده است. علاوه بر این ، با کشف قطعات پلاستیکی به نام سنگر ماریانا در عمیق ترین قسمت زمین در سال 2018 ، اکنون مشخص شده است که زباله های انسانی کل کره زمین را از عمیق ترین و بالاترین نقطه آلوده کرده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *