آریاساسول از زندگی “نایبند” چه می خواهد؟

مجله سازگار با محیط زیست / نایبند بوشهر امروز وضعیت خوبی ندارد. درختان انجیر معابد آن از بین رفته است ، درخت خربزه پاکستانی به عنوان گونه ای مهاجم در آن ریشه غم انگیز دارد ، گردشگری گسترده و غیرمسئولانه چهره آن را لکه دار کرده است و فاجعه بارترین آن ساخت هتل (بخوانید شهرک) در ورودی است به منطقه این آغاز ناپدید شدن ویژگی های منحصر به فرد این پارک منحصر به فرد خواهد بود.

پارک ملی نایبند ؛ این اولین پارک ملی دریایی ساحلی در ایران است که از تنوع اکوسیستم بالا و بی نظیری در دریا و خشکی برخوردار است. شامل جنگل های حرا ، تخت های گیاهان دریایی ، صخره های مرجانی ، مناطق تخم ریزی لاک پشت های دریایی ، زیستگاه های پستانداران مانند گوزن ، قوچ و بز ، مرغ مگس خوار ، کایوت و انواع پرندگان شکاری – هر کدام بی نظیر و نادر است. – واقع در سواحل خلیج فارس (شهرهای عسلویه و پارسیان). متأسفانه با آغاز توسعه صنعتی در عسلویه و قرار گرفتن تاسیسات منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در مجاورت آن ، به محیط طبیعی پارک ملی و منطقه حفاظت شده نایبند آسیب وارد شده است.

نایبند امروز روز خوبی ندارد. درختان انجیر معابد آن از بین رفته است ، درخت خربزه پاکستانی به عنوان گونه ای مهاجم در آن ریشه غم انگیز دارد ، گردشگری گسترده و غیرمسئولانه چهره آن را لکه دار کرده است و فاجعه بارترین آن ساخت هتل (بخوانید شهرک) در ورودی است به منطقه این آغاز ناپدید شدن ویژگی های منحصر به فرد این پارک منحصر به فرد خواهد بود.

این مقاله مروری دارد بر فلسفه ثبت ملی ، تاریخچه پارک ملی نایبند و آنچه در این پارک اتفاق می افتد.

فلسفه ثبت ملی

اساساً از نظر فقها ، تا ثبت عملی یا عملی ، همیشه در معرض نابودی ، فراموشی و نابودی است. بنابراین ، یکی از دلایل ثبت ملی این است که برای همه روشن شود که حاکمیت یک کشور برای حفظ آن مهم است و حمایت و حفاظت از آن را واجب می داند.

در حقیقت ، ساخت و حفاظت از مناطق به معنای تنها گذاشتن آنها نیست ، بلکه منظور اقدامات مداوم و هدفمند مدیریتی است تا این مناطق بتوانند به اهداف خود برسند. در همین راستا ، سازمان حفاظت محیط زیست برای حفظ و نگهداری از تنوع زیستی اکوسیستم ها و ذخایر میراث گیاهی و جانوری کشور نمونه هایی از غنی ترین مناطق طبیعی در چهار دسته شامل پارک ملی ، آثار طبیعی طبیعی ، پناهگاه حیات وحش و مناطق حفاظت شده را به عنوان یک الگو ارائه می دهد. در حیطه وظایف قانونی خود انتخاب و مدیریت می کند.

این مناطق با توجه به معیارهای پذیرفته شده در بین همه ملت های جهان ، به عنوان با ارزش ترین میراث طبیعی کشور محسوب می شوند.

تاریخچه نایبند

قسمت زمینی این منطقه ، منطقه حفاظت شده نایبند ، از سال 1978 تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد. این منطقه به عنوان اولین پارک ملی ساحلی دریایی ایران در سال 2003 همراه با منطقه حفاظت شده هارای تعیین شد نایبند ، خلیج نایبند و بخشی از خلیج فارس.

پس از تبدیل این پارک به پارک ملی ساحلی دریایی ایران با مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست در سال 2003 ، در اواخر دهه 80 ، اقدامات حفاظت و نگهداری از این منطقه با هدف ارائه و ارائه راه حل های مناسب برای دستیابی به توسعه . پایدار؛ پروژه “گفتگو و توسعه: ایجاد همسویی بین سهامداران” با همکاری انستیتوی مطالعات بین المللی انرژی ، سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس ، انستیتوی توسعه پایدار و محیط زیست ، انستیتو مهندسی نفت ، دانشگاه تهران ، بنیاد زمین زنده ، کمیسیون اروپا و جوامع بومی عسلویه آغاز شد.

به دنبال این پروژه ، در آوریل 2015 ، کارگاهی با عنوان “مدیریت مشارکتی پارک ملی ساحلی-دریایی نایبند ؛ منطقه بندی مشارکتی” با حضور برنامه ریزان اصلی منطقه در عسلویه برگزار شد که در نهایت منجر به منطقه بندی اولیه مشارکتی منطقه شد پارک ملی و تهیه یک برنامه عملیاتی. هر کدام به یک منطقه تبدیل شدند.

زون‌ها به ترتیب شامل: امن، حفاظت شده، بازسازی، گردشگری، سایر استفاده‌ها و زون تعیین نشده بود که با شناسایی عوامل تهدید کننده و ذی‌نفعان مؤثر بر عوامل تهدید کننده، همزمان برنامه اقدام پیشنهادی برای هر کدام از نواحی را مشخص کرده بود. اما تغییر و تحولات امروز پارک ملی نای‌بند نشان می‌دهد طرح فوق جایی در معادلات متولیان پارک نای‌بند ندارد.

از نکات جالب توجه که در طرح مدیریت پارک ملی نای‌بند به چشم می‌خورد، اینکه توسعه روستاها و ساخت‌وساز در روستاهای حاشیه پارک به عنوان یکی از عوامل تهدید کننده ذکر شده و بر ضرورت برخورد فوری و قانونی با متخلفان تأکید شده است.

اگرچه هیچ اطلاعاتی در مورد تصویب یا عدم تأیید برنامه فوق توسط سازمان محیط زیست و نهادهای ذیربط در دست نیست ، اما آنچه مشخص است این است که نتیجه کارگاه و برنامه فوق نتیجه اجماع ، اجماع و اجماع کلیه ذینفعان شرکت کننده بوده است. در کارگاه منطقه بندی.

در حقیقت ، اگر توسعه روستایی یکی از عوامل تهدید کننده باشد ، بدون شک ساخت هتل آریاساسول تهدید جدی تری برای پارک ملی نایبند خواهد بود.

اقدامات و چالش های آریا ساسول

شرکت ایرانی-آفریقایی Ariasasol در اقدامی غیرمعمول در حال ساخت یک هتل هتل در منطقه پارک ملی دریایی نایبند است. هتلی که از لحاظ ابعاد شباهت بیشتری به شهر دارد و قسمت بزرگی از دماغه را اشغال می کند. اگر نگاهی به وب سایت شرکت آریا ساسول بیندازیم ، خواهیم دید که برای انجام مسئولیت های اجتماعی خود و حفاظت از محیط زیست منطقه ، اقداماتی مانند اهدای دستگاه ساحل و حمایت از گوزن های پارک ملی نایبند را نیز انجام می دهد. . فعالیت هایی که در نوع خود تحسین برانگیز است ، اما آیا این اقدامات با ساخت هتل در منطقه پارک ملی دریایی نایبند منافاتی ندارد؟ از یک سو نمی توان شعار حفاظت از محیط زیست سر داد و از طرف دیگر با یک سری اقدامات غیر متعارف باعث تخریب محیط زیست و تغییر اکوسیستم شد.

احداث هتلی در منطقه پارک ملی نایبند این شبهه را ایجاد می کند که اقدامات قبلی شرکت آریا ساسول در راستای محافظت از حیات وحش نبوده است ، بلکه همه این اقدامات برای هموار کردن زمینه اخذ مجوز ساخت هتل بوده است.

مقامات آریا ساسول کلیه اقدامات خود را هماهنگ و مبتنی بر مجوزهای اخذ شده از مراجع ذیربط می دانند ، اما این توجیه برای افرادی که سالها این میراث گرانبها را حفظ کرده اند قابل قبول نیست و در عین حال عدم اعطای هتل توسط نهادهای مربوطه را محکوم می کند مجوزها انجام می دهند. در واقع واکنش ضد و نقیض مسئولان در برخورد با تخلفات منجر به بی اعتمادی بیشتر مردم و دوستداران منطقه به مسئولان می شود که باید محافظ اصلی محیط زیست باشند.

اهمیت مشارکت جوامع بومی و محلی در تصمیم گیری

در بخشی از گزارش اولیه پروژه “منطقه بندی مشارکتی پارک ملی نایبند” آمده است: “اجرای پروژه های مدیریت مناطق حفاظت شده بدون مشارکت ذینفعان امکان پذیر نخواهد بود.”

وی در بخشی دیگر از این گزارش با اشاره به اهمیت استفاده از روشهای جدید مدیریت مناطق حفاظت شده ، اظهار داشت: “مشارکت عمومی علیرغم مشکلاتی که با آن روبرو است اجتناب ناپذیر است و در آینده وزن آن در برنامه ریزی و همچنین مدیریت عملی افزایش خواهد یافت. مشارکت جوامع بومی و محلی ، به ویژه گروه های آسیب پذیر و سایر ذینفعان در روند تصمیم گیری در منطقه ، از اهداف ویژه این پروژه بوده است. “به معنای جامع تر ، و بر اساس سیاست های کلی سیستم ، هدف نه تنها توسعه منطقه ای ، رشد اقتصادی و توسعه صنعتی ، بلکه تأمین منافع اجتماعی و حفاظت از محیط زیست است. ”

سخنرانی کوتاه در ابتدای مقاله ، اهمیت حاکمیت یک کشور در حفظ مناطق و آثاری که دارای ویژگی خاصی هستند ، به عنوان یکی از دلایل ثبت ملی ذکر شد. اما آنچه در دو سال گذشته اتفاق افتاده نشان می دهد که حساسیت زیادی برای محافظت از تنها پارک ملی دریایی ایران وجود ندارد. بنابراین وقتی هیچ حساسیتی در محافظت از چنین مکان هایی وجود ندارد ، حمل یک عنوان ملی یا یک عنوان محلی یا هر عنوان دیگر چه تفاوتی می کند؟
به راستی اصل پنجاهمین قانون اساسی که در آن کار مسئولان و نهادهای نظارتی است کجاست؟!

* توسط یوسف صفری / فعال محیط زیست و ساکن عسلویه

انتهای پیام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *