آخرین وضعیت دریاچه ارومیه / رهاسازی آب دریاچه از آذر.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به آخرین وضعیت دریاچه گفت: از ماه دسامبر کلیه سرچشمه های حوزه آبریز دریاچه ارومیه بسته می شود تا حقوق آب زیست محیطی آن به بدنه دریاچه.”

فرهاد سرخوش در مصاحبه با مجله دوستانه محیط زیست در مورد آخرین وضعیت دریاچه ارومیه اظهار داشت: در حال حاضر سطح دریاچه ارومیه 1271.20 است که سه سانتی متر کمتر از مدت مشابه سال قبل است. همچنین بر اساس آخرین گزارش ها ، مساحت دریاچه ارومیه 2750 کیلومتر مربع و حجم آب آن 3 میلیارد و 160 میلیون متر مکعب برآورد شده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: از ماه دسامبر کلیه حوضه های آبریز از جمله سدها و رودخانه های منتهی به دریاچه بسته می شوند تا حقوق آب زیست محیطی دریاچه به بدنه آن برسد. بنابراین از دسامبر سال جاری تا ماه مه سال آینده سدها بسته می شوند. و رودخانه ها آب را به دریاچه ارومیه می ریزند.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه مکاتبات مربوط به رهاسازی آب طی چند روز آینده انجام شده است ، گفت: و ظرف شش ماه آزاد می کند.

سرخوش ادامه داد: از طرف دیگر قرار است امسال پروژه های سخت افزاری انتقال آب به بدنه دریاچه ارومیه از جمله پروژه انتقال آب زاب ، احداث تصفیه خانه ها و … به بهره برداری برسد که به تدریج باعث افزایش حجم آب دریاچه. ”

وی در پایان با تأکید بر اینکه برخی اقدامات برای احیای دریاچه ارومیه باید حتی پس از رسیدن به سطح اکولوژیکی ادامه یابد ، تصریح کرد: تغییر روش آبیاری زمین های کشاورزی ، جایگزینی محصولات کشاورزی کم آب با محصولاتی که نیاز به آب زیادی دارند ، توسعه کشاورزی گیاهان دارویی و غیره از جمله این اقدامات است. در صورت ادامه اجرای این پروژه ها ، حق آبه دریاچه ارومیه پایدار خواهد بود ، در غیر این صورت به خطر می افتد.

انتهای پیام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *